Гідравлічний удар
Гідравлічний удар (гідроудар) - стрибок тиску в будь-якій системі, заповненій рідиною, викликаний вкрай швидкою зміною швидкості потоку цієї рідини за дуже малий проміжок часу.
Гідравлічний удар здатний викликати утворення поздовжніх тріщин у трубах, що може призвести до їхнього розколу, або пошкоджувати інші елементи трубопроводу. Також гідроудари надзвичайно небезпечні для іншого обладнання, такого як теплообмінники, насоси та системи очищення води, що працюють під тиском. Для запобігання гідроударам, викликаним різкою зміною напряму потоку робочого середовища, на трубопроводах встановлюються зворотні клапани.
Гідравлічний удар являє собою короткочасне, але різке і сильне підвищення тиску в трубопроводі при раптовому гальмуванні потоку рідини, що рухався по ньому. Як правило, це явище виникає при заповненні трубопроводів, коли повітря встигає вийти через спеціально відкритий кран, але перерізу цього крана не вистачає, щоб пропустити весь потік рідини, що раптово досягла його. Такий самий ефект виникає і при швидкому закритті вентиля, що різко перекриває потік. Останнє особливо актуально в наші дні, коли старі гвинтові кран-букси, що мимоволі закривалися плавно (адже крутити маховичок треба багато обертів, і тому шток перекриває просвіт вентиля досить повільно), замінюються сучасними кульовими кранами, що «перерізають» потік лише за чверть оберту одним руки.
Однак гідроудари не обов'язково поширюються на всю трубу. При виникненні кавітації, кожне схлопування кавітаційної бульбашки супроводжується мікро-гідроударом. Таким гідроударам не під силу зруйнувати всю трубу, проте їх тривала руйнівна дія в кавітаційній зоні легко може перевищити шкоду від потужних, але відносно рідкісних гідроударів.